Հստակեցվել են Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում ՀՀ ներկայացուցչին վերաբերող պահանջները
Հուլիսի 10-ին ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում՝ Վլադիմիր Վարդանյանի նախագահությամբ, երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է Կառավարության հեղինակած «Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում ՀՀ ներկայացուցչի մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծն ու կից օրենքների նախագծերի փաթեթը:
ՀՀ արդարադատության նախարարի առաջին տեղակալ Արտակ Ասատրյանը հանձնաժողովականներին ներկայացրել է «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության առաջարկությունը: Ըստ այդմ՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում ՀՀ ներկայացուցիչ կարող է նշանակվել 30 տարին լրացած, իրավաբանական կրթություն եւ առնվազն 5 տարվա մասնագիտական աշխատանքային փորձ ունեցող, ինչպես նաեւ մարդու իրավունքների վերաբերյալ ՀՀ օրենսդրությանը, միջազգային ակտերին, հայերենին եւ անգլերենին կամ ֆրանսերենին տիրապետող, միայն ՀՀ քաղաքացիություն ունեցող անձը: Հանձնաժողովականներն ընդունել են առաջարկությունը:

Demands on the RA Representative in the European Court of Human Rights Specified
On July 10, at the extraordinary sitting of the RA NA Standing Committee on State and Legal Affairs moderated by the Chair of the Committee Vladimir Vardanyan the draft law on the RA Representative in the European Court of the Human Rights and the package of the enclosed draft laws was debated in the second reading.
The RA First Deputy Minister of Justice Artak Asatryan presented to the Committee members the recommendation of the Prosperous Armenia Faction. According to this, the RA Representative in the European Court of the Human Rights can be appointed the 30-year old person, with the legal education and at least with 5-year professional working experience, as well as the knowledge of the RA legislation on the human rights, the international acts, having a command of Armenian and English or French and being the RA citizen.